صفحه اصلی 02144846844 09195020448

خدمات مالیاتی

هر کشوری برای ایجاد رفاه و آرامش و امنیت از کسب و کار ها و فعالیت های اقتصادی مالیات دریافت می کند. امور مالیاتی منظم از شاخص های مهم پیشرفت هر کشور توسعه یافته ای هست بنابراین مالیات با تمام مشکلاتی که به انجام نرساندن صحیحش ایجاد میکند اما یک نظام مالیاتی قوی باعث چرخیدن پر قدرت چرخ اقتصادی هر کشوری می شود.

امروزه با گسترش کسب و کار های مختلف هر کدام برای پیشرفت کسب و کار خود به خدمات مالیاتی خوب و با کیفیت نیازمند هستند. برای رفع این نیاز باید خدمات مالیاتی خود را توسط یک شرکت حسابداری یا یک حسابدار خبره به امور مالیاتی به انجام برسانند. که با توجه به تجربه و جمع زیادی از متخصصین موجود در یک شرکت حسابداری معتبر سپردن خدمات مالیاتی به یک شرکت حسابداری کاری بسیار هوشمندانه است.

با توجه به قوانین مالیاتی کشور هر مودی مالیاتی وظایفی دارد که باید به آن عمل کند و اگر هر کدام به درستی به انجام نرسد می تواند خسارات زیادی را به بار آورد و همچنین مشمول جرائم سنگین مالیاتی شوید.
 

 

خدمات مالیاتی شامل چه مواردی میشود؟

  • اظهارنامه مالیات بر عملکرد
  • اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده
  • صورت معاملات فصلی
  • خدمات تحریر دفاتر قانونی
  • پیگیری پرونده های مالیاتی، دفاع و لایحه نویسی
  • تنظیم گزارشات فصلی ماده 169 قانون مالیت های مستقیم

با توجه به قوانین مالیاتی کشور ما کلیه مودیان و مشمولان مالیاتی باید اظهارنامه های مالیاتی خود را در زمان مقرر تنظیم کنند همراه با تمامی اسناد و مدارک خود به مجری این امر که سازمان امور مالیاتی است تحویل دهند مودیان مالیاتی باید میبایست دفاتر قانونی خود را که دفتر روزنامه ، دفتر کل ، دفتر دارایی و دیگر دفتر های قانونی خود را با دقت و وسواس تنظیم کرده و کاملا خالی از اشکال آن را ارسال نمایند.

ما  در سیستم حساب انواع خدمات مالیاتی را به شما ارائه میدهیم. همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که ارائه خدمات مالیاتی علاوه بر اینکه باید  به افراد یا شرکت های حسابداری معتبر و با دانش و متخصص و متعد سپرده شود نکته ای که مهم است این است که تجربه و سابقه نیز در ارائه خدمات مالیاتی با کیفیت و دقیق بسیار مهم است در سیستم حساب شما می توانید به صورت یک جا تخصص وتجربه و دانش و تجربه همراه با دلسوزی و وجدان کاری جهت انجام خدمات مالیاتی خود دریافت نمایید.

با سپردن کار خود به یک شرکت معتبر که از متخصصین مجربی در این امر استفاده می کند می توانید خیال خود را بابت امور مالیاتی خود راحت کنید و از این امر اطمینان یابید که مشمول جرائم مالیاتی نمی شوید همین امر گامی مهم در جهت رشد و اعتلای شرکت یا سازمان شما می شود.

آشنایی و نکات صفر تا صد خدمات مالیاتی

خدمات مالیاتی و ارتباط آن با حسابداران، کارشناسان مالیاتی، مشاوران مالیاتی و... بسیار گسترده است. و در مقابل آن اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی هستند که به طور مستقیم خدمات مالیاتی دریافت می­کنند و با متخصصین این حوزه و امور مالیاتی در ارتباط هستند.

برای افزایش مهارت و توانایی کسانی که می خواهند خدمات مالیاتی ارائه کنند ، و کسب آمادگی لازم و افزایش اطلاعات مالی و مالیاتی مدیران شرکت ­­ها و اشخاص حقوقی به عنوان استفاده کنندگان خدمات مالیاتی، توصیه می­شود موارد زیر به دقت مطالعه و مرور شود.

در ادامه مطالب با جزئیات و ارتباطات حوزه خدمات مالیاتی با سایر موضوعات بیشتر آشنا خواهد شد. قرار است با خواندن این مطالب، ویژگی های مرتبط به این حوزه به طور جزئی تر و تا حدی مو شکافانه مورد بررسی قرار گیرد تا درک  همه اعم از کارفرمایان و ارائه دهندگان این نوع خدمات افزایش پیدا کند. به این ترتیب بهبود ارتباط و افزایش درک هر دو طرف بر کیفیت اجرای تکالیف مالیاتی و راندمان ارائه و دریافت خدمات تاثیر مثبتی خواهد شد.

خواندن مطالب ذکر شده در ادامه به شما کمک خواهد کرد که با تمام ویژگی­ ها و موضوعات مربوطه با خدمات مالیاتی بیشتر آشنا شوید و علاوه بر موضوعات فنی موضوعات تکمیلی و مورد نیاز این حوزه را بیش از پیش به عنوان کارفرما ،مشاور مالیاتی، یا حسابدار مالیاتی و... درک خواهید کرد. دانستن موارد زیر است که باعث وجه تمایز بین یک کافرما ،مشاور مالیاتی یا کارشناس مالیاتی با سایر همکاران خود می­شود.

تعریف خدمات مالیاتی

ارائه خدمات مالیاتی به اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی یعنی انتقال دانش و مهارت های متخصیین یا کارشناسان حوزه امور مالیاتی با هدف اجرای کاربردی و عملیاتی آنها در مسیر انجام تکالیف مالیات مودیان مالیاتی و همچنین ایفای تعهدات مودی بر اساس قوانین مالیاتی کشور و سایر قوانین وابسته و تاثیرگذار بر امور مالیاتی. در ارائه خدمات مالیاتی منحصرا با مسائل مالیاتی دست و پنجه نرم نمی­کنیم بلکه امور مالی من جمله استانداردهای حسابداری و نحوه ثبت اسناد نیز با قوانین مالیاتی ارتباط دارد که معمولا یک حسابدار مالیاتی انجام این امور را بر عهده دارد. پس به این نکته توجه نمایید که ارائه خدمات مالیاتی فقط به دانش مالیاتی و تسلط بر قوانین مالیاتی مربوط نیست بلکه سایر قوانین مانند قانون تجارت به آن مربوط است.

اجرای خود قوانین مالیاتی و استفاده از دستورالعمل ها نیز بر اساس مطلب گفته شده در خطوط قبل نیاز به مهارت حسابداری نیز دارد. زیرا حسابداران هستند که در رویداد های مالی اعم از مالیاتی و غیر مالیاتی را با توجه به اصول حسابداری در سیستم حسابداری مورد نظر ثبت و ضبط می­کنند.

علاوه بر این موارد یک مورد بسیار مهم نیز وجود دارد و این است که کسانی که خدمات مالیاتی ارائه می­دهند می­بایست با سامانه های مالیاتی نیز آشنا باشند. مثلا برای ثبت اعتراض مالیاتی به کدام سامانه یا کدام قسمت سامانه مراجعه کند و سپس نحوه پر کردن فرم مورد نظر چگونه انجام می شود. یا برای مثال نحوه پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی چگونه است؟ و مثال آخر اینکه درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی چیست و دارای چه ویژگی­ هایی است؟

تمام موارد ذکر شده عواملی است که می تواند بر کیفیت خدمات مالیاتی تاثیرگذار باشد و راندمان ارائه خدمات در امور مالیاتی را افزایش دهد.

اهمیت خدمات مالیاتی

میزان یا سطح اهمیت خدمات مالیاتی برای هر شرکت یا شخص حقیقی با توجه به نیاز­های آن شرکت به امور مالیاتی مشخص می شود.
شرکت­ ها یا اشخاص حقیقی دارای شاخصه هایی از قبیل حجم فعالیت، میزان تراکنش مالی ، نوع فعالیت و... هستند که بر مقدار وابستگی آن­ها به دریافت خدمات مالیاتی تاثیر می گذارند. ولی هر شخص حقیقی یا حقوقی که دارای فعالیت اقتصادی است و کسب منفعت می­کند با مبحث مالیات در ارتباط است.

در کل ماهیت همه کسب و کارها به چند حالت اصلی یا عامیانه به صورت بازرگانی ، تولیدی ، خدماتی ،پیمانکاری تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این شرکت ها با صورت عمومی و خاص امور و تکالیف مالیاتی مربوط به خود را دارند که تفاوت هایی با یکدیگر نیز دارند. این تفاوت ها هم از نظر نحوه حسابداری آن مجوعه و هم چالش های مالیاتی با یکدیگر متفاوت هستند و نیاز به خدمات مالیاتی مربوط به خود را دارند. با ذکر مثال این موضوع را بیشتر توضیح می دهیم:

  • فعالیت بازرگانی اگر واردات یا صادرات داشته باشد چالش ها و قوانین مالیاتی مربوط به خود را دارد از قبیل رفع تعهد ارزی و نحوه محاسبه مالیات تسعیر ارز و معافیت ­های مالیاتی مربوط به آن ها
  • فعالیت­های تولیدی یا صنعتی نیاز به محاسبات بهای تمام شده، هزینه یابی و... دارند و اصول و پیش نیازهای مالیاتی آن­ها برای قبول هزینه ها باید انجام شود.
  • فعالیت های پیمانکاری که به عبارتی جزو خدماتی ها محسوب می شوند بر اساس درصد پیشرفت کار مطابق استاندارد شماره 9 حسابداری درآمد و هزینه های خود را شناسایی می­کنند و در اظهارنامه بر اساس آن صورت سود و زیان را تکمیل می کنند
  • و به طور عمومی هزینه های تحمیل شده به مجموعه باید بر اساس ماده 147 و 148 قانون مالیات های مستقیم باشد تا جزو هزینه های قابل قبول مالیاتی واقع شوند.

حالا در نظر داشته باشید شاید بعضی از شرکت ها و اشخاص حقیقی دو نوع فعالیت توام با هم دارند یعنی علاوه بر بخش تولید ، بازرگانی و واردات و صادرات نیز دارند.
با توجه به مطالب گفته شده می توان سطح دغدغه و میزان وابستگی هر شخص به قوانین مالیاتی را به صورت کیفی اندازی گیری کرد و اهمیت خدمات مالیاتی را با ابعاد مختلف در آن مجموعه مورد سنجش قرار داد.

نکات مهم خدمات مالیاتی

بر اساس مطالب قبلی مشخص شد که مدیران شرکت ها یا صاحبان مشاغل با توجه به نیاز مالیاتی خود خدمات مالیاتی دریافت می کنند. توافق کارفرما یا مدیر با متخصص مالیاتی بر سر دریافت خدمات مالیاتی صرفا صحبت بر سر هزینه یا دستمزد خدمات مالیاتی ، تنوع خدمات مالیاتی یا میزان حضور آن متخصص در شرکت یا دور کاری و... نیست.

بهتر است مدیر یا کارفرما قبل از توافق با فرد ارائه کننده خدمات مالیاتی ، موارد مورد نیاز خود را بسنجد و با توجه به شرایط و امکانات شرکت توافقات انجام شود. مثلا آیا کارفرما توانایی دورکاری با آن موسسه را دارد؟ آیا کارفرما به حضور دائم کارشناس مالیاتی در محل شرکت نیاز دارد یا به خدمات مالیاتی پاره وقت احتیاج دارد و توانایی پرداخت هزینه مربوط به انواع حالت خدمات مالیاتی را دارد؟ آیا شرکت امکانات و ملزومات اداری مناسب جهت دریافت خدمات مالیاتی را دارد؟

به این نکته توجه کنید که علاوه بر موارد فوق یک موضوع بسیار مهم دیگر نیز مطرح است و آن درک مدیر و کارفرما جهت همسو سازی با دریافت خدمات مالی و مالیاتی است . مدیریت  باید اخلاق و رفتار حرفه ای جهت دریافت خدمات را داشته باشد . مثلا توقعات منطقی خودش را با طرف مقابل در میان بگذارد و فکر نکند که کارشناس مالیاتی قرار است با ارائه خدمات مالیاتی معجزه بکند در حالی که کارفرما و شرکت خارج از چهارچوب قوانین مالیاتی حرکت می کند. برای دریافت خدمات با کیفیت مالیاتی و هماهنگی بیشتر طرفین بهتر است یک نفر نماینده شرکت برای ارتباط با طرف مقابل معرفی شود و ملزومات مورد نیاز مانند کامپیوتر ، فضای مناسب کار ، نرم افزار حسابداری ، اینترنت ، لوازم تحریر و... جهت تسهیل کار خدمات مالیاتی مورد نظر فراهم باشد.

یک عامل مهم دیگر نیز بسیار تاثیرگذار است و آن سطح دانش مدیریت و کارفرما از امور مالیاتی است. مالیات یک امر تخصصی است اما یک مدیر عامل خبره یا اعضای هیئت مدیره بهتر است از حداقل دانش مالی و مالیاتی برخوردار باشند و در صورت نیاز در کلاس های مدیریتی مربوط به دانش مالی و مالیاتی مخصوص مدیران شرکت کنند یا مطالعه شخصی در این حوزه داشته باشند. برای مثال از دستاورد های این موضوع می تواند این باشد که مدیر مجموعه آگاه باشد که تسویه وجوه هزینه های شرکت باید از ماخذ مالی و حساب های مربوط به شرکت انجام شود و از حساب شخصی خود به طور مستقیم پرداخت نکند.

 

کلیه حقوق برای شرکت حسابداری سیستم حساب محفوظ است.