چگونه یک حسابدار حرفه ای شویم

در ابتدای امراین سوال را باید از خود بپرسید که آیا قصد دارید حسابدار شوید؟ چه مدرک کارشناسی حسابداری گرفته باشید و چه رشته ای کاملا متفاوت، راه های زیادی برای رسیدن به شغل حسابداری وجود دارد.
حسابداری می تواند یک حرفه پایدار باشد، با نرخ رضایت شغلی بالاتر و پتانسیل کسب درآمد های خوب. در واقع، یک مطالعه در کشور هلند نمونه ای از شانزده هزار کارگر نشان داد که حسابداران و حسابرسان نسبت به بقیه مشاغل کتر از دیگران شغل خود را ترک می کنند. حسابداران و حسابرسان همچنین بالاترین سطح رضایت شغلی را گزارش کردند.


این مطالعه تنها بخش کوچکی از حسابداران را مورد بررسی قرار داد، اما درک اینکه چرا آن ها چنین بازخورد مثبتی را در مورد شغل خود گزارش کرده اند، دشوار نیست. حسابداران متوسط حقوق نسبتا بالاتری از میانگین جامعه دریافت می کنند.

اگر قصد دارید در رشته حسابداری مشغول به کار شوید، راهنمای گام به گام چگونگی حسابدار شدن و آگاهی از گواهی نامه های مختلفی که می توانید در این زمینه کسب کنید را در ادامه همین مقاله مطالعه کنید.

 

چگونه کار حسابداری خود را آغاز کنیم؟

اگر اخلاق کاری قوی دارید و در کار با اعداد و ارقام مهارت دارید، ممکن است شغلی در حسابداری پیدا کنید که بسیار برایتان مسرت بخش باشد. برای آماده شدن برای شغل حسابداری ابتدا این سوالات را از خودتان بپرسید.
می خواهم در چه بخشی کار کنم؟
چه حوزه هایی از حسابداری جالب هستند؟
چه حوزه هایی از حسابداری مورد توجه نیست؟
چقدر وقت می خواهم به تحصیلاتم در حسابداری اختصاص دهم؟
من برای شغل حسابداری مورد نظر خود به چه سطحی از صلاحیت ها نیاز دارم؟

ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است که لازم نیست دقیقا بدانید که می خواهید چه تخصصی را دنبال کنید یا می خواهید برای چه شرکتی کار کنید. با این حال، باید درکی از جنبه های صنعت حسابداری که برای شما جالب است، به دست آورید.

چهار گام برای حسابدار شدن

برای حسابدار شدن و حرکت به سودی رشد و حرفه ای شدن در آن، پیشنهاد می شود مطالب زیر را مورد بررسی قرار دهید. راه های مختلفی پیش رو هر حسابدار وجود دارد و هر کدام ویژگی های خود را دارند. افزایش مهارت های حسابداری، تحصیل و اخذ مدارک معتبر و بالا بردن تجربه کاری از موارد مهم در این مسیر است.

1. کسب مدرک کارشناسی حسابداری

برای موقعیت های حسابداری سطح ورود، مدرک کارشناسی حداقل شرط استاندارد است. مدرک کارشناسی در حسابداری دانش پایه ای از اصول و نظریه های حسابداری را برای شما فراهم می کند.
در طول این مدت است که اصول اولیه ای مانند اصول حسابداری پذیرفته شده عمومی ( GAAP) را یاد می گیرید. علاوه بر این، شما دوره هایی مانند سیستم های اطلاعاتی حسابرسی و حسابداری را خواهید گذراند. چه بخواهید در بخش دولتی کار کنید، چه بخواهید در بخش خصوصی، یا در صنعت خدمات مالی خدمت کنید گرفتن لیسانس حسابداری یک نقطه شروع ایده آل است.
بسیاری از دانشجویان کارشناسی در رشته حسابداری نیز به عنوان کار آموز در شرکت ها برای به دست آوردن تجربه کاری و ساخت روزمه ای قدرتمند که کارفرمایان به دنبال جذبشان هستند کار می کنند. بسیاری از این شرکت های حسابداری در نهایت کار آموزان خود را برای مشاغل تمام وقت استخدام می کنند.

 

2. یک تخصص حسابداری انتخاب کنید

به جای اینکه صرفا یک حسابدار باشید، باید یک حسابدار ماهر در یک بخش خاص باشید. این می تواند حسابداری قانونی، برنامه ریزی مالی شخصی، یا مجموعه ای از تخصص های دیگر باشد. یک مزیت عمده تخصص حسابداری این است که شما را برای مشتریان بالقوه ارزشمند می کند.

باید به میزان زیادی به سمت تخصصی شدن پیش بروید، چون این روش در دنیا مرسوم است. به خصوص در حال حاضر که استانداردهای صنعتی زیادی وجود دارد، مشتریان افرادی را می خواهند که متخصص در صنایع باشند.
علایق خود و نوع حسابداری که می توانید به صورت روزانه انجام دهید را در نظر بگیرید. نمونه هایی از تخصص های حسابداری را در زیر عنوان می کنیم.
* حسابداری مالیاتی
* ارزش گذاری کسب وکار
* حسابداری غیرانتفاعی
* منابع مالی دولت
* ممیزی
* حسابداری زیست محیطی
* حسابداری بین المللی
* مدیریت اطلاعات و تضمین فن آوری
* حسابداری مالی شخصی

 

3. کسب مدرک کارشناسی ارشد حسابداری

علی رغم رشد این صنعت، حسابداری همچنان یک زمینه رقابتی باقی می ماند. برای کار در شرکت های برتر و رقابت برای نقش های سودآور، لازم است که از سایر حسابداران متمایز شوید.

اگر نمی توانید به مطالعه تمام وقت بپردازید. تصمیم بگیرید که آیا شرکت در یک کلاس آنلاین در حسابداری برای شما مناسب است یا خیر. شرکت در دوره و آموزش دیدن در حسابداری می تواند به شما دانش عمیق تری از این صنعت بدهد و پتانسیل درآمدزایی شما را افزایش دهد. همچنین نشان دهنده اخلاق کاری، عزم راسخ و استعداد ذهنی شما به کارفرمایان است.
اگر شما دارای مدرک کارشناسی هستید حتی یکی از آن ها مربوط به حسابداری است که شما می توانید در برنامه کارشناسی ارشد حسابداری شرکت کنید. شما احتمالا باید دوره های بیشتری را برای تقویت دانش حسابداری پایه خود بگذرانید.

 

4. اخذ گواهی نامه حسابداری

هنگامی که شما یک حسابدار هستید، برای افزایش مهارت و اعتبار خود به عنوان یک حسابدار حرفه ای به دنبال کسب گواهی نامه های حرفه ای باشید. گواهی نامه های حسابداری متفاوت هستند و شما می توانید بیش از یک گواهی نامه بگیرید. گواهی نامه CPA از شناخته شده ترین گواهی نامه ها هستند، اما گواهی نامه های دیگری مانند حسابدار مدیریت گواهی شده ( CMA) و مامور کنترل شده (EA) وجود دارند که می توانند به پیشرفت حرفه حسابداری شما کمک کنند.

یک حسابدار چه کار می کند؟
حسابداران مشاوره مالی ارائه می دهند و به کسب و کارها کمک می کنند تا پول خود را مدیریت کنند و سود آوری شرکت را به حداکثر برسانند. این کار شامل تهیه گزارش های مالی، بررسی صحت اسناد مالی و مشاوره در امور مالی است. موضوعاتی که یک حسابدار ممکن است مجبور به رسیدگی باشد شامل مالیات، بودجه بندی، مدیریت منابع مالی و .... است.

نقش و فعالیت های روزانه شما در امور حسابداری بسته به نوع حسابداری که تصمیم دارید در آن تخصص داشته باشید متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال:

حسابداران عمومی از مشاغل برای مدیریت امور مالی خود حمایت می کنند. آنها تمایل دارند در شرکت های حسابداری یا خدمات حرفه ای استخدام شوند و می توانند از تنوع کار با طیف گسترده ای از مشتریان مختلف لذت ببرند.

حسابداران مدیریت بودجه های یک کسب و کار را مدیریت می کنند و به چگونگی سودآوری بیشتر سازمان نگاه می کنند. آنها وقت خود را صرف نگاه کردن به آینده می کنند، بنابراین پیش بینی و برنامه ریزی استراتژیک تجاری ممکن است بخشی از روز آنها باشد.

 


چگونه حسابدار شویم؟

با اخذ مدرک و به دنبال آن مدارک حرفه ای می توانید حسابدار رسمی شوید. یا می توانید به عنوان کار آموز  حرفه ای حسابداری یا مالیاتی برای یک دوره کارآموزی کار کنید. همچنین این امکان برای شما وجود دارد وجود دارد که با شروع به کار در یک جایگاه شغلی پایین تر از حسابداری، به عنوان مثال به عنوان دستیار حسابداری، به کسب تجربه و دانش در زمینه حسابداری بپردازید و راه را برای اینکه تبدیل به یک حسابدار موفق شوید هموار کنید.

 

چند حقیقت در مورد حسابداری:

        • برای اینکه یک حسابدار عالی باشید نیازی نیست در همه زمینه های ریاضی موفق باشید، اما تسلط به ریاضی به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.
        • شما نیازی به مدرک ندارید، با این وجود بسیاری از افراد برای خبره شدن در حسابداری مسیر دانشگاه را در پیش می گیرند.
        • اگر مسیر دانشگاه را انتخاب می کنید بر خلاف بسیاری از علوم نیازی به مطلاعه بیش از حد کتاب های  حسابداری ندارید و کسب تجربه بسیار مفید تر می باشد.

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بسته به حوزه حسابداری که انتخاب می کنید باید یک سری مدارک لازم را نیز در آینده کسب کنید.

 

مهارت های رایج حسابداری

برخی از مهارت‌ های اشتغال‌ پذیری مورد نیاز در این بخش شامل توانایی برقراری ارتباط، همکاری خوب با دیگران، نشان دادن توجه به جزئیات و همچنین مدیریت و تحلیل ارقام است. علاوه بر این، شما نیاز به مهارت‌های حل مسئله، سازماندهی، رهبری و فناوری اطلاعات دارید، آگاهی تجاری، سازگاری و صداقت را فراموش نکنید، که این موارد و مواردی از این قبیل هستند که به پیشرفت شما کمک کند.

به نوع شرکتی که می‌خواهید در بلند مدت برای آن کار کنید توجه کنید، زیرا فعالیت در هر صنعتی بسیار متفاوت است. شما به سرعت مهارت های خاص فعالیت در آن صنعت را ایجاد خواهید کرد که به شما کمک می کند در زمینه انتخابی خود متخصص شوید.

اگر تصمیم به عدم دریافت مدرک در حسابداری دارید، مدارک جایگزین برای حسابداران بالقوه شامل ریاضیات، اقتصاد، تجارت، مدیریت و امور مالی و مدارک و رشته هایی از این قبیل می باشد. به یاد داشته باشید که فارغ التحصیلان همه رشته ها می توانند این مسیر شغلی را دنبال کنند.

چگونه در حرفه حسابداری رشد کنیم؟

ثبت نظر

نظرات کاربران